Strona Fundacji laureatem X edycji konkursu "Strona Internetowa bez Barier" 2019

W dniu 10 czerwca 2019 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się Konferencja Włączenie Cyfrowe. Access Tech 2019 podczas, której odbył się finał X edycji Konkursu Strona Internetowa bez Barier realizowany przez Fundację Widzialni i Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych.

Miło nam poinformować, że strona Fundacji Teatru zdobyła statuetkę w kategorii Strona powstała w oparciu o szablony Polskiej Akademii Dostępności.

Nagrodę z rąk Przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni Artura Marcinkowskiego i Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak Wiceminister Inwestycji i Rozwoju odebrała Wiceprezes Fundacji Agnieszka Zarychta.

Konkurs Strona Internetowa bez Barier jest organizowany cyklicznie. Celem Konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie serwisów internetowych, najlepiej dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych i pozostałych narażonych na wykluczenie cyfrowe.

Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim wziąć udział zarówno podmioty publiczne, jak i organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne. W ocenie serwisów weźmie udział zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron www oraz osoby niewidome, niedowidzące i głuche. W przeprowadzonym audycie zostanie wykorzystana metodologia badania serwisów opracowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Fundację Widzialni. Eksperci sprawdzą zgodność serwisu z międzynarodowym standardem WCAG a osoby niepełnosprawne sprawdzą m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych. Wykonają również szereg zadań, których celem będzie określenie łatwości poruszania się po serwisie, odnalezienia informacji, łatwości nawigacji i ocena ogólnego wrażenia.

Fot. Magda Pawluczuk